Tipy, jak prát a sušit šetrněji, levněji a ekologičtěji: 2. díl

  1. Domovská stránka
  2. Aktuality
  3. Tipy, jak prát a sušit šetrněji, levněji a ekologičtěji: 2. díl

Dobrých rad není nikdy dost, a pokud se jedná o tipy, které dokážou ušetřit peníze, čas či přírodu, pak to platí dvojnásob. Vychytejte praní a sušení prádla k dokonalosti, výsledek vás mile překvapí a vaše oblečení i spotřebiče jen poděkují.

TextilEco a.s.

20. 09. 2022

Triků na co nejefektivnější očistu prádla existují desítky, my jsme pro vás vybrali ty nejjednodušší, nejefektivnější a hlavně ozkoušené na vlastní šatník!

Správné třídění je základ

Zlaté pravidlo praví, kdo dobře roztřídí, může použít šetrnější prací cyklus. Prádlo je potřeba nejdříve rozřadit podle barev. Bílé, šedé a jemné pastelové barvy patří na jednu hromadu. Výrazné barvy pak na druhou. Černému oblečení udělejte také vlastní hromádku. Zvlášť vytřiďte také silně znečištěné oblečení. Tím ale třídění ještě zdaleka nekončí. Každou hromádku ještě rozdělte podle typu materiálu. Například ze světlého dále vydělte ručníky, utěrky nebo povlečení. V tmavých barvách dejte zase zvlášť trička a džíny. Třídění podle typu tkaniny vám umožní využívat různých teplot a také právě toho nejvhodnějšího sušícího cyklu. Vždy volte program pračky podle nejchoulostivějšího kousku, který v prací dávce máte.

https://textil-eco.cz/media/clanky/barevne-pradlo.png

Tmavé perte naruby

Tento krok je velmi důležitý, avšak často opomíjený. Pokud nechcete mít z černého prádla šedivé, vždy je perte naruby. Tmavé barvy také můžete chránit volbou správného pracího prostředku – ideálně pak gelu, prášek by se totiž nemusel dobře rozpustit a mohl by vám na tmavém oblečení zanechat fleky. Jestli vaše tmavé oblečení utrpělo škody v podobě těžko vypratelných fleků, nikdy nepoužívejte přípravky na bázi bělidla. Spolehněte se raději na obyčejné jádrové nebo žlučové mýdlo, to dokáže opravdu zázraky. 

https://textil-eco.cz/media/clanky/joyful-young-brunette-with-fluffy-hair-red-lips-trendy-dress-black-jacket-belt-waist-standing-profile-sunny-street-smiling-against-light-building-wall-1.jpg

Volte raději kratší cykly

Kratší cyklus znamená nejen úsporu energie a vody, ale také šetrnější péči pro vaše prádlo. Běžně znečištěné oblečení opravdu není nutné prát hodiny. Dnešní moderní pračky, disponující efektivními technologiemi dokážou prádlo krásně vyprat již za pár desítek minut. Dlouhé programy a vyšší teploty si ponechte na ručníky, utěrky či dětské pleny, zde je to vyloženě žádoucí už kvůli bakteriím. 

https://textil-eco.cz/media/clanky/attractive-brunette-girl-intently-looking-camera-waiting-washing-modern-selfservice-laundry.jpg

K barevnému přidejte lžičku soli

Pokud chcete svému prádlu dopřát svěží a syté barvy i po mnoha vypráních, přidejte do pracího cyklu lžičku kuchyňské soli. Kromě barevného prádla dokáže rozzářit i prádlo bílé a zamezit jeho zažloutnutí či šedému nádechu. Sůl rovněž výrazně změkčuje vodu, což praní také značně prospívá. Jak přesně sůl použít? Vezměte ideálně hrubozrnnou sůl (ta jemně namletá by se rozpustila příliš brzy a neměla by kýžený efekt), rozprostřete ji na kapesník a zabalte do balíčku. Vhoďte do bubnu pračky a spusťte běžný prací cyklus.

https://textil-eco.cz/media/clanky/sul.png

Pravidelně čistěte pračku

Pokud chceme, aby bylo naše prádlo krásně čisté, musíme v čistotě udržovat i pračku samotnou, to dá rozum. Mnohdy na to však zapomínáme. Pračka si zaslouží vaši péči stejně tak jako její obsah. Odmění se vám lepšími pracími schopnostmi i delší životností. Jak na to? Základem je pravidelnost – hloubkové čištění byste měli provádět ideálně každé dva měsíce. Zvolte nejdelší prací cyklus s nejvyšší možnou teplotou nebo rovnou program na čištění pračky a přidejte do bubnu litr klasického lihového octa a šálek jedlé sody. Nechte pračku minutku obsah promíchat, pak pozastavte cyklus a nechte směs hodinu uležet. Poté pečlivě vydrhněte všechny části – buben, víko i těsnění. Znovu obnovte cyklus, aby se důkladně odstranila všechna špína a tradá, pračka je jako nová.

https://textil-eco.cz/media/clanky/inside-washing-machine-wash-machine-details.jpg


 Zdoje: Canva

Líbil se vám článek?

Rádi byste se dozvěděli více nebo máte dobrý nápad?

Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!