Symboly na oblečení - jak se v nich vyznat?

  1. Domovská stránka
  2. Aktuality
  3. Symboly na oblečení - jak se v nich vyznat?

Koupíte si perfektní nový kousek a chcete jej co nejdříve vynést do společnosti. Nejdřív ale musí „hadřík“ do pračky. Jak ale vyprat, aby oblečení neutrpělo žádnou újmu. Bezradně koukáte na lísteček a nemůžete se v symbolech za žádnou cenu vyznat. Kámošky nevědí, máma vám to nebere, co teď? Čtěte a budete moudřejší.

TextilEco a.s.

11. 10. 2022

Jednou se jistě dostanete to stavu, že už při pouhém pohledu na oblečení budete přesně vědět, z jakého materiálu je vyrobeno, jak jej prát, na jaký stupeň žehlit a jestli může do sušičky. Než se tak ale stane, můžete využít náš „tahák“, který vám prozradí, co který piktogram znamená.  

Praní

Na štítku je symbol praní označen vaničkou s vodou, ve které bývají vepsány stupně. Ty značí na jakou maximální teplotu oblečení prát. Pokud je do vaničky ponořená ruka, znamená to, že kousek můžete prát pouze v ruce. Zaměřit byste se měli také na to, jestli je pod vaničkou umístěna vodorovná čára, ta totiž upozorňuje na to, že byste měli oblečení ždímat na mírném stupni, dvě vodorovné čáry pak znamenají, že se nedoporučuje ruční ždímání.
 

https://textil-eco.cz/media/clanky/gin-sym-was-30.jpg

Sušení

Pokud se chcete informovat, jak můžete daný kousek sušit, hledejte čtverec. Pokud je čtverec prázdný, doporučuje se oblečení sušit na vzduchu, jestli najdete ve čtverci kolečko, můžete sušit v bubnové sušičce. Jedna tečka pak znamená sušení při mírných teplotách, dvě označují běžné teploty sušení. Pokud je přes kolečko křížek, bubnovou sušičku raději nepoužívejte.

https://textil-eco.cz/media/clanky/laundry-washing-symbols-icons-for-drying-vector-24739053.jpg

Žehlení

Lidé se dělí na dva tábory, na zaryté odpůrce žehlení, kteří tvrdí: “Kdo dobře vyvěsí, nemusí žehlit!“ a na ty, kteří bez žehličky neodjedou ani na dovolenou. I pokud patříte do první skupiny, občas po žehličce budete muset sáhnout a bude se vám, stejně tak, jako vašim žehlivým kolegům, hodit znát jednotlivé symboly pro žehlení na cedulce. Není překvapením, že informace pro žehlení vám výrobce sděluje piktogramem žehličky. Pokud je přeškrtnutá, zaradujte se, kousek se žehlit nesmí. Jedna tečka pak znamená žehlit na mírnou teplotu do 110 °C, dvě značí střední teplotu, tedy do 150 °C a oděv se třemi tečkami můžete žehlit na opravdu vysokou teplotu, tzn. do 200 °C.

https://textil-eco.cz/media/clanky/iron.jpg

Bělení

Symbol, na který se mnoho z nás příliš nedívá, je trojúhelník, ten označuje bělení. Pokud je přeškrtnutý, oděv se bělit nesmí. Když uprostřed najdeme písmena CL, může se bělit chlorem, pokud je trojúhelník vyšrafovaný, bělit se může, ale na chlor můžeme zapomenout.

https://textil-eco.cz/media/clanky/bleaching.jpg

Profesionální čištění

Když na oblečení najdete symbol kruhu, můžete ho nechat vyčistit profesionální cestou. Uprostřed kruhu pak najdete písmena P, F nebo W. P a F označují různá rozpouštědla, ve kterých se oděv čistí, jedná se pak o suché čištění. W pak označuje čištění mokrou cestou. Pokud je kruh přeškrtnutý, oděv by se neměl chemicky čistit, pokud je přeškrtnutý kruh plný, nedoporučuje se čištění vodou.

https://textil-eco.cz/media/clanky/dry-cleaning.jpg

Zdroje: Vectorstock; Mentalfloss; blog.mollyssuds.com;


 


 


 


 


 

Líbil se vám článek?

Rádi byste se dozvěděli více nebo máte dobrý nápad?

Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!