MUDr. Tomáš Šebek, chirurg, který s Lékaři bez hranic zachraňuje životy...

  1. Domovská stránka
  2. Aktuality
  3. MUDr. Tomáš Šebek, chirurg, který s Lékaři bez hranic zachraňuje životy...

Na konci května proběhlo v Brně setkání několika partnerů, kteří podporují Lékaře bez hranic. Vrcholem večera byla i společná večeře s panem doktorem Tomášem Šebkem, který s námi sdílel zkušenosti i zážitky o misi v Jemenu.

TextilEco a.s.

15. 12. 2021

„ Nedostatek lékařské péče, je to, co jsem v Jemenu viděl každý den“, začal večerní debatu pan doktor Šebek. Povídání však nebylo jen smutné a negativní, pan doktor měl i spoustu zajímavých a milých zážitků ze setkání s lokálními lékaři i dalšími zahraničními

Dozvěděli jsme se o promyšlené strategii logistiky léků, potravin i materiální pomoci, kterou Lékaři bez hranic denně řídí. Na misi s českou kanceláří vyjíždí ročně desítky spolupracovníků včetně doktorů. V případě chirurgů a anesteziologů jejich pobyt trvá dva a více týdnů. Tam, kde je to třeba, jsou lékaři ubytování spolu v tzv. bezpečné zóně. Přesto dostávají v případě nebezpečí zprávy a někdy se i oni musí rychle schovat do úkrytu než nebezpečí pomine.

V Jemenu se provádí i trénink a podpora místních doktorů, jakými postupy, co nejlépe ošetřit raněné a o používání dalších léků i zdravotních pomůcek. Nové zdravotní pomůcky pomáhají vyvíjet pro Lékaře bez hranic i různé evropské univerzity.

Jemen sužuje válečný konflikt od jara 2015. Stojí v něm proti sobě dvě strany a dva prezidenti, obě si nárokují vládu. Z tohoto hlediska zavládl v zemi informační, administrativní, zdravotnický i logistický chaos.

Místní obyvatele prožívají opravdu smutnou situaci. Odehrává se zde jedna z největších humanitárních krizí dneška. Zdravotnický systém tam prakticky zkolaboval, objevila se cholera, záškrt, podvýživa, řada nemocnic byla zničena nebo poškozena.

Děkujeme moc paní Aleně Novotné z Lékařů bez hranic, která nás na setkání partnerů pozvala a těšíme se na další společné povídání.

Lékaři bez hranic

Líbil se vám článek?

Rádi byste se dozvěděli více nebo máte dobrý nápad?

Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!