Jak na udržitelný šatník?

  1. Domovská stránka
  2. Aktuality
  3. Jak na udržitelný šatník?

Možná už jste někdy přemýšleli nad tím, že by měl být váš život více udržitelný. Nekupujete jednorázové plasty, chodíte do bezobalového obchodu a recyklujete. Co ale vaše oblečení? Napadlo vás někdy, že právě vaše šatní skříň zanechává možná jednu z nejvýraznějších ekologických stop? Začít od nuly s etickým oblékáním se může zdát na první pohled velmi složité. Není to však tak těžké, jak si myslíte. Poradíme vám, jak na to.

TextilEco a.s.

7. 12. 2022

Sestavili jsme pro vás 6 tipů, díky kterým bude váš šatník udržitelnější a vy sami se sebou spokojenější. Vycházeli jsme, jak z doporučení odborníků, tak i z vlastní zkušenosti, proto jsou všechny naše rady snadno proveditelné v praxi. Pusťme se do toho!

Test 30 obléknutí

S touto kampaní přišla Livia Firth, zakladatelka Eco Age (společnost, která uděluje módním brandům certifikát udržitelnosti). Projekt nás má přimět k tomu, abychom si začali kupovat oblečení, které opravdu vynosíme. Než si koupíte nový kousek oblečení, zamyslete se: „Obleču si to alespoň třicetkrát?“ Pokud je odpověď „ano“, směle do toho.

https://textil-eco.cz/media/shopping-mall-1316787-1920.jpg


Investujte do nadčasového oblečení, které není ovlivněno ročním obdobím

Nekupujte si křiklavě růžovou sukni, která k vám nejde, jenom proto, že je právě v kurzu. Rovněž se vyhněte bezhlavému nakupování sezónních věcí. Opravdu nemusíte mít každé léto fungl novou garderobu. Zaměřte se spíše na nadčasové kousky, které můžete různě kombinovat a vynosíte je po celý rok. 
 

https://textil-eco.cz/media/clanky/beautiful-smiling-blogger-holding-shoe-heel-sneakers-hands-happily-looking-camera-recording-new-fashion-video-her-vlog-camera.jpg

Darujte oblečení, které nenosíte

Skvělý způsob, jak spojit příjemné s užitečným. Uvolníte si místo v šatníku, zároveň vaše oblečení může někomu pomoci. Nemáme na mysli pouze charitativní sbírky nebo kontejnery na textil. Zachovalé oblečení můžete darovat třeba rodině, kamarádce nebo kolegyni z práce. Tím zase pomůžete jim k udržitelnějšímu šatníku – věci si nebudou muset kupovat nové. Zkuste si nastavit pravidlo: „Jeden kousek dovnitř, jeden ven!“ Vždy, když si přinesete domů nové oblečení, darujte někomu jeden kus, který nenosíte. Vaše šatní skříň tak bude v dokonalé rovnováze.

https://textil-eco.cz/media/people-2567915-1920-1.jpg


Věnujte svému oblečení patřičnou péči

Zdá se to být zjevné, ale ne každý toto pravidlo dodržuje. Starejte se o své oblečení s náležitou péčí a nebudete ho muset tak často obměňovat. Řiďte se cedulkami a lístečky na oblečení, nejsou tam jenom na parádu. Najdete na nich důležité informace, jak o daný kousek pečovat. Že se v symbolech nevyznáte? Přečtěte si náš předchozí článek o symbolech na oblečení a budete mít jasno! 
 

https://textil-eco.cz/media/clanky/woman-taking-clothes-from-washing-machine.jpg

Dejte přednost kvalitě před kvantitou

Ano, kvalitní, certifikovaná pomalá móda je dražší než oblečení běžných značek, nebo to tak alespoň na první pohled může působit. Na druhou stranu, spočítáte-li si CPW (cost per wear), vyjde vás kvalitní oblečení nakonec možná levněji než konvenční móda. Pokud nevíte, co je CPW a jak tuto hodnotu spočítat, přečtěte si náš článek o pomalé módě.

https://textil-eco.cz/media/people-2590092-1920-1-1.jpg


Recyklujte a půjčujte si

Je skvělé mít na každou akci, večírek či svatbu nový, neokoukaný kousek – už jenom kvůli fotkám. Nemusíte si jej ale proto hned kupovat. Zkuste se poptat kamarádek, zda doma neskrývají nějaký poklad v podobě perfektně padnoucích šatů nebo overalu. Pokud jste šikovné, nebo máte talentovanou švadlenku v okolí, zkuste si  přešít/nechat upravit starší model. Vdechnete mu tak nový život a přiblížíte se zase o krok blíž k udržitelnějšímu životu!
 

https://textil-eco.cz/media/clanky/looking-perfect-material-dress.jpg


 

Líbil se vám článek?

Rádi byste se dozvěděli více nebo máte dobrý nápad?

Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!