Chystáte se v sobotu vyběhnout? Ukliďme Česko!

  1. Domovská stránka
  2. Aktuality
  3. Chystáte se v sobotu vyběhnout? Ukliďme Česko!

Dobrovolníci budou o víkendu uklízet. Hlavním jarním úklidovým dnem v roce 2019 bude sobota 6. dubna.

TextilEco a.s.

15. 12. 2021

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Naše firma sbírá a třídí textil, oděvy, obuv i hračky. Módní průmysl je zmítán trendem rychlé módy. Oděvy jsou vyráběny rychloobrátkově a dramatický pokles jejich cen způsobil obrovský nárůst ve spotřebě. Nakupujeme čtyřikrát více a oblečení vnímáme často i jako jednoúčelovou položku. Nestíháme ho ani unosit. V případě, že donošené oblečení hodíme do koše, putuje jako příměs komunálního odpadu na skládku. Skončí-li oděv na skládce, dochází při jeho rozkladu k úniku metanu, skleníkového plynu, který přispívá ke globálnímu oteplování. Barviva a chemikálie v oděvech obsažené se pak mohou dostat do půdy a povrchových vod.

V České republice tvořily textilní a oděvní složky v komunálním odpadu asi 6 %, to je přibližně 200 000 tun (ČSÚ). Vhození textilu do kontejnerových sběrů je nejzelenější varianta, jak se v dnešní době donošeného oblečení zbavit a dát možnost ho znovuvyužít.

Vhozením textilu do správného kontejneru nám pomáháte předejít vzniku textilního odpadu.

Děkujeme!

Líbil se vám článek?

Rádi byste se dozvěděli více nebo máte dobrý nápad?

Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!