Praní prádla považujeme za běžnou součást domácích prací, takže už nás mnohdy ani nenapadne nad ním nějak zvlášť přemýšlet. Přitom se často dopouštíme zcela zbytečných chyb, které se podepíšou nejen na našem prádle, ale také na naší peněžence. Víte, které to jsou?
Vhodit prádlo, přidat prášek a zmáčknout knoflík, jak jednoduché. Prádlo vytáhneme čisté, krásně voňavé, a pokud máme sušičku, tak bude za chvilku i suché a připravené dělat parádu. Co když ale existují způsoby, jak celý proces ještě zefektivnit a zkvalitnit? Poradíme vám, jak na to.
Při volbě pracího prášku či gelu jistě hraje zásadní roli jeho prací schopnost a často také cena. Je důležité ale zohlednit i jeho kvalitu a složení. Přeci jen oblečení na sobě nosíme téměř nepřetržitě a je v bezprostředním kontaktu s naší pokožkou. Bohužel i při pečlivém máchání mohou rezidua pracího prostředku či aviváže ve tkanině zůstat. Problém to může představovat zejména pro citlivou dětskou pokožku, či atopiky. Ale i my ostatní si zasloužíme tu nejlepší a nejjemnější péči, nemyslíte? Zkuste se tedy poohlédnout po šetrném a netoxickém pracím prostředku. Orientovat se můžete například podle nejrůznějších certifikátů – jedním z nejznámějších je například německý Blauer Engel (modrý anděl). Šetrný prací prostředek si můžete ale pohodlně a za pár korun připravit i doma. Často k tomu stačí pouze mýdlo na praní a prací soda. Receptů s přesnými poměry je na internetu celá řada.
2. Všeho s mírou
Máte pocit, že když dáte pracího gelu dvojitou dávku, bude oblečení ještě více zářit čistotou? Pozor, opak může být pravdou! Příliš mnoho pracího prostředku způsobí větší množství pěny, která může nečistoty na vašem oblečení doslova uvěznit. Zkuste použít polovinu doporučené dávky a podle potřeby postupně množství upravte.
3. Dobře zvolte teplotu vody
Volba teploty je stejně důležitá jako správné roztřídění prádla a volba pracího programu. Většina dnešních pracích prostředků funguje již při nízkých teplotách, tak se je nebojte využívat. Nižší teploty jsou také výhodné z ekologického i ekonomického hlediska. Chladnější voda se hodí především pro praní tmavých barev, které mají tendenci blednout a také pro oblečení, které se snadno sráží. Klasický 40-stupňový program využívejte především při praní umělých vláken a džínů. 60°C se pak hodí na bílé prádlo, lůžkoviny, ručníky, útěrky, či pleny. Jednou za čas není od věci pleny a utěrky vybrat na nejvyšší možnou teplotu, zbavíte je tak bakterií.
4. Zkraťte dobu sušení
Další krok k ekologičtějšímu i ekonomičtějšímu sušení. Když bude vaše prádlo už jen vlhké, přihoďte do bubnu sušičky suchý ručník. Ten absorbuje část vlhkosti a vaše prádlo bude dříve suché. Každá ušetřená minutka se přeci počítá, nemyslíte?
5. Svetry do sušičky nedávejte
Svetry, pulovry či kardigany do sušičky zkrátka nepatří. Svědčí jim daleko šetrnější péče. Pokud nechcete, aby přišly o svůj tvar, sušte je ideálně na sušáku naplocho. Jen tak zůstanou dlouho jako nové.
Zdroje: familyhandyman.com; pexels; biohomecares;
Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!