Nová směrnice EU o odpadech

  1. Domovská stránka
  2. Rok 2025

Jak se mohou města a obce připravit na rok 2025?

Od roku 2025 začne v celé Evropské unii platit nová směrnice o odpadech, která zavádí přísnější pravidla pro nakládání s odpady. Klade důraz zejména na zvýšení míry recyklace a snížení množství odpadu ukládaného na skládky. Pro města a obce v České republice to znamená nutnost zavést nové systémy a infrastrukturu pro efektivní třídění a recyklaci odpadu, včetně toho textilního. Společnost TextilEco a.s. je držitelem povolení provozu zařízení pro nakládání s odpady již 14 let a mimo jiné i díky tomu vám pomůžeme naplnit zákonnou povinnost od roku 2025 (541/2020 sb).

V současné době, kdy se naše planeta potýká s problémy spojenými s nadměrnou produkcí odpadu a jeho nedostatečným zpracováním, přichází Evropská unie s novou směrnicí, která má ambici změnit pravidla hry. Směrnice 2008/98/ES, která byla aktualizována a rozšířena, představuje komplexní rámec pro nakládání s odpady v EU. Co to však znamená pro Českou republiku a samosprávy měst a obcí? Pojďme se na to podívat!


 

Co je komunální odpad

Klíčové body nové směrnice EU o odpadech

  1. Snížení množství skládkovaného odpadu: Nová směrnice stanoví, že do roku 2030 musí být množství odpadu, který končí na skládkách, omezeno na méně než 10 % celkového odpadu. To znamená, že obce budou muset najít nové způsoby, jak efektivněji nakládat s odpady, včetně jejich recyklace.
     
  2. Povinné třídění textilního odpadu: Do roku 2025 musí všechny členské státy zajistit oddělený sběr textilního odpadu. To znamená, že obce a města budou muset zavést specifické systémy pro sběr textilu, aby bylo možné dosáhnout požadované míry recyklace. Také města a obce, které tradičně třídí textil se musí připravit spolu se svými partneri v této oblasti na zvýšený objem posbíraného textilu i v desítkách procent. 
     
  3. Zvýšení míry recyklace: Směrnice stanovuje ambiciózní cíle pro recyklaci komunálního odpadu – 55 % do roku 2025, 60 % do roku 2030 a 65 % do roku 2035. Tyto cíle vyžadují efektivní třídění odpadu na místní úrovni a také zavedení nových recyklačních programů.

Jak může společnost TextilEco a.s. pomoci?

Pro obce a města, které se musí přizpůsobit těmto novým požadavkům, může společnost TextilEco a.s. nabídnout efektivní řešení. Jsme odborníky na třídění, znovuvyužití a recyklaci textilního odpadu a můžeme vám poskytnout infrastrukturu a podporu, kterou potřebujete k dosažení cílů nové směrnice.

  1. Poskytování kontejnerů na textil: TextilEco a.s. nabízí širokou síť kontejnerů na textilní odpad, které mohou být strategicky umístěny ve vašem městě či obci. Tyto kontejnery jsou navrženy tak, aby podporovaly snadné a efektivní třídění nejen textilního odpadu ze strany občanů. Dnes již sbíráme kromě šatstva a obuvi i hračky, knihy, bytové doplňky, nádobí nebo dekorace.
     
  2. Logistická podpora a sběr odpadu: Naše společnost zajišťuje pravidelný sběr textilního a jiného odpadu z kontejnerů a jeho převoz do specializovaného závodu v Boskovicích, kde vše pečlivě roztřídíme a snažíme se najít pro věci další využití. V roce 2025 se pustíme do digitalizace našich služeb, kdy si zastupitelé obcí a měst budou moci objednat odvoz textilního odpadu jednoduchým naskenováním QR kódu. Dále začneme automaticky rozesílat report, kde bude přehledně vidět, kolik se v daném měsíci vysbíralo oblečení a dalších věcí. Věříme, že tímto krokem značně usnadníme celou administrativu, která je se sběrem textilu spojená.
     
  3. Recyklace a další zpracování: Předměty z kontejnerů třídíme do několika kategorií. První z nich jsou věci pro opětovné použití. Tento textil, ale i hračky nebo knihy končí zejména v obchodech se společensky odpovědnou módou. Další kategorií je textil pro průmysl a recyklaci. Poslední skupinu představují nerecyklovatelné nebo znečistěné oblečení a obuv, které dáváme k ekologické likvidaci. Materiálu, který již nelze dále zpracovat je přibližně 10 % až 20 % z celého objemu. Sledujeme různé ukazatele, které napovídají, že toto množstív se ještě zvýší, protože zde budou směřovat i věci, které dříve končili v komunálním odpadu. Pro naši společnosti toto představuje nemalé výdaje a to zejména s přihlédnutím na fakt, že proces třídění vyžaduje množství ruční práce (automatizovat lze jen okrajově). Podpory v podobě recyklačního poplatku se zřejmě dočkáme až po roce 2029. Jedním z nejefektivnějších spůsobů, jak naložit s takovým materiálem je energeticky jej zhodnotit. Tento proces ale znesnadňuje nedostatek spaloven v České republice. V současnosti se u nás nachází čtyři velké spalovny – v Praze, Brně, Plzni a Liberci. Plány na výstavbu dalších spaloven sice „jsou na stole“, zatím však ve fázi hodnocení dopadů na životní prostředí. Podobná situace je také na trhu s druhotnými surovinami, kdy již od roku 2024 evidujeme klesající zájem o vytříděné textilní složky. Samozřejmě i objem těchto materiálů, které se vytřídí napříč EU násobně vzroste a je otázkou jak a jestli dojde k stimluaci poptávky ze strany legislativy.
Informovanost obyvatel o třídění
Oddělený sběr textilu

4. Vzdělávací a informační kampaně: Pomůžeme vám také se vzdělávacími aktivitami pro občany, aby lépe chápali význam třídění textilního odpadu a jeho dopady na životní prostředí. Můžeme pro vaši obec připravit rozbor toho, co se v dané obci sbírá do kontejneru na textil a také nabízíme přednášky pro veřejnost nebo na školách. Vzdělávání žáků pro nás není žádnou novinkou. Například na základní škole v Hradci Králové se díky našemu působení žáci přidali do Eko-výzvy a kredity získané za nepotřebné oblečení darují třeba na výsadbu stromů (ve spolupráci s iniciativou Sázíme budoucnost). Zvýšená informovanost a dostatečná edukace může vést k vyšší míře třídění a tím i k dosažení cílů nové směrnice.
 

5. Eko-výzva: Jedná se o projekt zaměřený na podporu udržitelnosti, ekologického chování a zejména na podporu skutečného předcházení vzniku textilního odpadu. Umožňuje lidem jednoduše posunout dál nepotřebné věci v dobrém stavu, jako je oblečení, obuv, knihy nebo doplňky, tím, že je posílají přes výdejní boxy nebo zanesou do prodejen Genesis. Odkud doputují až k nám do Boskovic. Za své věci pak obrdží tzv. eko-kredity, které mohou využít na další nákupy u Genesis nebo je darovat na jeden z dobročinných projektů, např. Nadace Sova, kterou TexilEco a.s. dlouhodobě podporuje. Díky ekovýzvě se nám daří motivovat občany k tomu, aby jejich nepotřebné věci nekončily v popelnici, ale dostaly šanci na “nový život”.

Výhody spolupráce s TextilEco a.s.

Spolupráce s naší společností vám může pomoci splnit nejen zákonné požadavky nové směrnice, ale také zlepšit image vaší obce jako ekologicky odpovědné a moderní. Investice do infrastruktury pro třídění a recyklaci odpadu se může vyplatit nejen z hlediska splnění legislativních norem, ale také přinese ekonomické výhody díky úsporám na skládkovném.

Rok 2025 se blíží a s ním i potřeba přizpůsobit se novým pravidlům pro nakládání s odpady podle směrnice EU. Města a obce v České republice budou muset zavést nové systémy pro sběr a recyklaci odpadu, včetně textilu. Firma TextilEco a.s. je připravena vám v tomto úsilí pomoci – ať už prostřednictvím poskytování kontejnerů, logistiky, třídění a recyklace textilního odpadu nebo vzdělávacích aktivit. Společně můžeme dosáhnout cílů směrnice a přispět k udržitelnějšímu nakládání s odpady.

Pokud máte zájem o spolupráci nebo chcete více informací o našich službách, neváhejte nás kontaktovat.

Informovanost obyvatel o třídění

Napište nám

Máte jakýkoliv jiný dotaz? Naši kolegové Vám rádi odpoví, napište nám zprávu.