Znáte to samy, po některých šatech sáhnete pokaždé, když se chcete cítit pohodlně, jiné zase čekají na svou příležitost dlouhé měsíce. Jsou sice krásné a šik, ale nějak se v nich necítíte. Na druhou stranu, spousta vašich oblíbených kousků zase vypadá po celodenním nošení jako pomačkaný pytel. Rozhodujícím faktorem je použitý materiál a jeho kvalita. Vyznáte se ale ve zkratkách materiálů svého oblíbeného oblečení?
V jednom z předchozích článků jsme si posvítili na záhadné zkratky na cedulkách oblečení, které popisují péči a údržbu daného kousku. Tentokrát se zaměříme na samotný materiál, ze kterého jsou oděvy vyrobeny. Vybrali jsme pro vás ty nejpoužívanější přírodní materiály a vypíchli jejich kladné vlastnosti, ale také jejich negativa. Kolik z daných materiálů se objevuje ve vašem šatníku?
Bavlna – zkratka CO
S přehledem nejpoužívanější přírodní textilní materiál. Zároveň možná také nejproblematičtější. Některé „zelené“ hlasy říkají, že konvenční bavlna do našeho šatníku nepatří a měli bychom ji raději nahradit jinými materiály – například lnem, konopím, bambusem či lyocellem nebo alespoň bavlnou v její bio kvalitě. Proč? Bavlna velmi zatěžuje naše životní prostředí. Při pěstování bavlny se využívá mnoho pesticidů a hnojiv a také spotřeba vody je poměrně alarmující. Na výrobu jednoho trika je zapotřebí 2650 litrů vody a to už je pořádné vědro. Pokud budeme hledat ekologičtější variantu, hledejme na oblečení označení organic cotton, nejlépe pak zkratku GOTS (Global Organic Textil Standard). Ta zaručuje tu nejvyšší kvalitu a nejmenší ekologickou stopu. Odhlédneme – li od problematičnosti bavlny, jedná se o látku odolnou, pevnou a příjemnou na tělo. Výhodou je také poměrně jednoduchá údržba. Nevýhodou je poměrně vysoká mačkavost, má rovněž tendenci žmolkovat. Nehodí se příliš pro sportovní aktivity, když je mokrá, tak na rozdíl od funkčních materiálů chladí a vlhkost od těla neodvádí.
Len – zkratka LI
Trochu opomíjená perla mezi materiály. Už dávno neplatí, že lněné oblečení nosí jenom zarytí ekologové, kteří chodí v „kristuskách“ a zásadně jezdí všude na kole. Len je moderní materiál, který má naprosto úžasné vlastnosti, které oceníte zejména v letních měsících. Je lehoučký jako vánek a krásně dýchá. Absorbuje vlhkost a neabsorbuje pachy jako jiné materiály, takže je pro teplé měsíce naprosto ideální. Rovněž poskytuje ochranu proti UV záření. Má bohužel i jednu zásadní nevýhodu a to je jeho velká mačkavost a také se lněné oděvy rády v pračce sráží. Je proto na místě velmi opatrná péče.
Bambus – zkratka BB
Další úžasný materiál, který bychom mohli označit za funkční. Je oblíbený zejména pro své antibakteriální a antialergenní vlastnosti. Skvěle odvádí tělesnou vlhkost a pomáhá tak udržovat stálou tělesnou teplotu. Báječně se tedy hodí například na sportovní trika nebo spodní prádlo. Kvalitní bambusové látky dokážou odrazit až 90 % nebezpečných UV paprsků. Jeho další nespornou výhodou je i jeho minimální ekologická stopa. Díky rychlosti růstu se jedná o skvělý rychle obnovitelný zdroj materiálu. Opět se bohužel více mačká a dlouho schne. Jeho výjimečné vlastnosti však tato negativa hravě vyváží.
Konopí – zkratka CA
Další výjimečný přírodní materiál. Ačkoliv je na dotek velmi jemný, je překvapivě pevný, říká se, že dokonce čtyřikrát pevnější než bavlna. Má skvělé termoregulační schopnosti, proto bychom jej opět mohli zařadit mezi funkční materiály. Konopí je antibakteriální, je schopno ničit plísně a pomáhá předcházet kožním problémům. Nezapáchá a odpuzuje nečistoty, proto se nemusí tak často prát. Pokud hledáte udržitelnější materiál, než je běžně využívaná bavlna, sáhněte třeba právě po konopí. Jako vše, i konopný materiál má pár nevýhod. Na dotek není látka tak jemná a jeho vlákna mají tendenci se lámat. Není tedy dobré nechat konopné oblečení dlouho zmačkané, nešlo by pak již zcela vyžehlit.
Hedvábí – zkratka SE
Tato luxusní látka je jemná jako pírko, zároveň neuvěřitelně pevná. Má opět vynikající termoregulační vlastnosti, v létě chladí, v zimě hřeje. Hedvábí je velmi příjemné na dotek. Zpracovává se jak ve vysokém lesku, tak i v matné variantě. Dámský šatník obohatí nejlépe ve formě lehkých halenek, šatů či šátků. Své místo si najde však i v pánské skříni – například v podobně košil či kravat. Hedvábí je náročnější na údržbu. Škodí mu běžná prací mýdla i prášky, proto vždy vybírejte ty určené na jemné látky.
Vlna – zkratka WO
Když příroda vybavovala ovce a další sudokopytníky jejich kabátkem, moc dobře věděla, co dělá. Vlna vyniká svými termoregulačními vlastnostmi. Udrží vás tedy nejen v teple, ale také přebytečné teplo dokáže odvádět ven. Vlna je pevná, prodyšná a dokáže také chránit před UV paprsky. Mnoho z nás má možná stále zafixováno, že vlna kouše. Není tomu tak, pokud sáhnete po kvalitní vlně, je nepravděpodobné, aby vás kousala. Existuje poměrně velké množství různých vln, vždy záleží na živočišném druhu, plemeni a místu jejich výskytu. Mezi nejznámější patří merino, mohér nebo kašmír. Na vlnu se musí zlehka! Volte proto jemné prací prostředky a nesušte ji v sušičce na prádlo.
Lyocell (Tencel) – zkratka CLY
Jedná se o polosyntetický materiál, který má opravdu zajímavé vlastnosti. Na poli udržitelných materiálů je v současnosti jedničkou. Lyocellová vlákna jsou vyráběna ze dřeva, nejčastěji eukalyptového. Eukalyptus rychle roste, není třeba jej zalévat ani hnojit, proto je jako ekologický zdroj naprosto ideální. Tencel (obchodní název) nemačkavý, jemný a příjemný materiál, ve kterém se budete cítit prostě božsky. Nemačká se a má výborné termoregulační vlastnosti. Skvěle schne, je tedy ideální na dlouhé túry nebo na lecjaké cestovatelské dobrodružství. Je to klenot mezi udržitelnými látkami a také tak byste se o něj měli starat. Perte jej na jemný program, na třicet stupňů, používejte ideálně ekologicky odbouratelné a šetrné prací prostředky. Rovněž byste měli ubrat na otáčkách při ždímání. Oblečení z tencelu nechte rovněž raději volně uschnout, nedoporučuje se používání sušičky.
Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!