Surfování většinou považujeme za “zelený” vodní sport a spojujeme ho s přínosnými ekologickými aktivitami, nejspíše díky skvělé aktivistické práci ekologické neziskové organizace Surfrider Foundation. Navzdory tomu, že spoustu surfařů podporuje ekologickou činnost a žije udržitelným stylem života, se v pozadí idylického sportu objevuje mnoho neekologických praktik. Jednou z nich je masivní výroba neoprenu, který rozhodně, co se týče zdraví, není žádné neviňátko.
Surfaři musí kvůli skvělým vlnám cestovat často až na druhý konec světa a všichni víme, jak “ekologická” je letecká přeprava. Surfařské vybavení se vyrábí převážně z biologicky nerozložitelných materiálů, jako je nylon a elastan. Surfařská prkna, na jejichž výrobu se kdysi využívalo dřevo sekvoje, balsy a cedru, jsou nyní z polyuretanové pěny nebo ze skelných vláken napuštěných epoxidovou pryskyřicí. Oba typy těchto konstrukcí produkují při výrobě, používání a likvidaci značné množství CO2. A co ten neopren?
Ale jsme tady, abychom rozebírali hlavně textilní průmysl a módu, takže pojďme na neopren. Ten je vyroben z polychloroprenu, syntetické pryže (kaučuku) - tkaniny získané petrochemickými postupy, kterou vynalezla společnost DuPont ve 30. letech 20. století. Je hojně využíván v surfařském průmyslu již od 50. let, protože je odolný, elastický, tepelně odolný a zcela voděodolný, což z něj činí ideální materiál pro izolaci proti vlhkému a chladnému prostředí. A to se při celodenním surfování často v ledové vodě hodí, že?
Stejně jako většina tkanin vyrobených částečně z ropy má neopren výrazně negativní dopad na životní prostředí. Není biologicky rozložitelný a například společnost Finisterre zabývající se outdoorovým oblečením odhaduje, že jen ve Spojeném království se ročně vyhodí přibližně 419 tun neoprenu. Jak to pak musí vypadat se zbytkem světa?
Taktéž samotná výroba neoprenu je velmi nebezpečná. Agentura pro ochranu životního prostředí v USA uvádí, že dlouhodobé vystavení rakovinotvornému chloroprenu může ovlivnit plíce, játra, ledviny a imunitní systém. Důkazem toho je kauza, kterou vedli obyvatelé městeček Louisville, Kentucky a Reserve v Louisianě proti společnosti DuPont. Ti si stěžovali na chemický zápach vycházející z továrny a na zvýšení četnosti zdravotních problémů. Od roku 1968 DuPont totiž vypouštěl do vzduchu primární složku neoprenu, chloropren, i když si vedení společnosti bylo vědomo negativních dopadů na lidské zdraví. Riziko rakoviny způsobené toxicitou vzduchu v městečku Reserve je nyní stále 50krát vyšší než celostátní průměr. Společnost DuPont kvůli dlouhodobému rozhořčení obyvatel nad toxickými emisemi v roce 2008 uzavřela zařízení v Kentucky. Provoz však i nadále pokračuje v městečku Reserve, jelikož DuPont v roce 2015 prodal neoprenový podnik japonské společnosti Denka. Obyvatelé Reservu se s japonskými majiteli soudí.
Dle kalifornského zákona Návrh 65 z roku 1986 je chloropren zahrnut v seznamu nebezpečných karcinogenů. To znamená, že je po výrobcích neoprenových obleků vyžadováno viditelné varování na jednotlivých výrobcích o této složce.
Podobně v roce 2009 označila americká nezisková aktivistická skupina The Environmental Working Group neopren za alergen roku, když uvedla, že neoprenové výrobky mohou při kontaktu s pokožkou vyvolat alergickou reakci. „Vyhnout se neoprenovým výrobkům je jediným řešením, protože ochranné zakrytí závadného materiálu je buď nepraktické, nebo nedostatečné,“ uvádí zpráva EWG.
Zmiňované vlastnosti neoprenu jako voděodolnost a tepelná odolnost jsou nesporně těžce nahraditelné. Nicméně některé značky opustily konvenční výrobu neoprenu a přešly na verzi vyrobenou z chloroprenu odvozeného z vápence. Jenže zpráva společnosti Patagonia z roku 2012 uvádí, že chloropren odvozený z ropy nebo vápence má stejně významné dopady na životní prostředí. Tento pokus tedy moc nevyšel.
Od roku 2008 se společnost Patagonia snažila vyvinout méně škodlivou alternativu k neoprenu, například z pouštní rostliny guayule. Ale až v roce 2016 představila přírodní kaučukové vlákno Yulex. Jedná se o 100% rostlinný přírodní kaučuk získaný ze stromů hevea vyrobený bezodpadovým výrobním procesem, který produkuje o 80 % méně emisí oxidu uhličitého než neopren. Patagonia se chlubí tím, že neopren Yulex je lehký, pružný, ale pevný, a přitom stále dobrý pro planetu.
Společnost Patagonia zpřístupnila Yulex dalším značkám s nadějí, že časem postupně nahradí klasický neopren v celém odvětví. Takže pokud chcete sjíždět vlny v udržitelném vybavení, máte nyní na výběr!
Zdroj fotografií: pexels.com
Zdroj informací: ecocult.com, eu.patagonia.com
Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!