Co je to uhlíková stopa a jak můžeme snížit tu svoji?

  1. Domovská stránka
  2. Aktuality
  3. Co je to uhlíková stopa a jak můžeme snížit tu svoji?

Valná většina z nás už pojem uhlíková stopa někdy slyšela. Ne všichni však vědí, co si pod tímto termínem představit a ještě méně z nás zřejmě přemýšlelo nad tím, co se s naší osobní stopou dá udělat. Přitom kroky, které povedou ke snížení, nejsou až tak náročné a alespoň částečnou změnu zvládne opravdu každý.

TextilEco a.s.

25. 05. 2022

Žijeme v době neuvěřitelného blahobytu. Náš komfort je však vykoupen neoddiskutovatelným dopadem na naši planetu. Je dobře, že se o tom začíná čím dál tím víc mluvit. Bylo by ale ještě lepší, kdybychom se všichni pokusili vliv na naše životní prostředí co nejvíce snížit a dostat na stabilní, udržitelnou úroveň.

Co to vlastně je?

Každý za sebou zanechává v životě nějaké stopy. Ať už fyzické – třeba v písku, blátě nebo v podobě našich činů anebo nehmotné – vzpomínky, pocity, myšlenky. Zcela zvláštní kategorií jsou pak stopy ekologické a těmi se chlubit příliš nemůžeme. Ekologická stopa se totiž snaží kvantifikovat vliv našeho chování na životní prostředí. Využívá k tomu měřítko plochy, které by naše jednotlivé činnosti zabraly (pěstování plodin, výroba, produkce surovin atd.). Jednotkou ekologické stopy jsou pak globální hektary. Součástí ekologické stopy je pak stopa uhlíková. Ta udává celkové množství skleníkových plynů, které jsou vytvářeny našimi činy, ale také spotřebním chováním. Emise skleníkových plynů můžeme pak přepočítat na ekvivalent oxidu uhličitého (Zdroj: www.samosebou.cz). Může se vztahovat jak k jednotlivci, tak i k určitému výrobku či celému procesu výroby. 

Uhlíková stopa jednotlivců se může velmi dramaticky lišit. Zatímco průměrný Američan za sebou zanechá 16 tun CO2e za rok, Čech (a Moravák ☺) pak v průměru 12 tun CO2e. Celosvětově se uhlíková stopa blíží čtyřem tunám. Abychom měli šanci vyhnout se globální změně klimatu a oteplení ovzduší o cca 2°C, měla by se snížit na cca 2 tuny (Zdroj: www.nature.org). To není zrovna malá redukce a je jasné, že se nám to nepovede ze dne na den. Každý může ale začít u sebe a malými krůčky ve své domácnosti a životě nastartovat větší procesy. Například změny našeho stravování, spotřebního chování či trávení volného času mohou znamenat významný posun. 


Každý z nás si může svoji uhlíkovou stopu spočítat, stejně tak jako stopu našich činností, konkrétního produktu, firmy, města či nějaké události. Na internetu najdete několik kalkulaček, nemusíte již brouzdat na zahraničních webech, existují i kalkulačky v češtině – např. na stránce https://www.uhlikovastopa.cz/

https://textil-eco.cz/media/clanky/windmill-g989b2af02-1920.jpg

Zaostřeno na spotřebu

Pokud jste se už o svoji uhlíkovou stopu zajímali nebo si ji dokonce zkoušeli spočítat, pak víte, že jejími hlavními složkami jsou bydlení, doprava, potraviny a celková spotřeba. V každé z těchto kategorií jistě narazíte na celou řadu veličin, které by šly více či méně snadno snížit. Pojďme se nyní zaměřit na spotřebu. Pár efektivních změn může nastartovat celý proces snižování a zcela proměnit náš pohled na konzumní chování.

Nakupujme méně

Říkáte si – to se jednoduše řekne, ale hůře udělá. Není to ale tak těžké, jak se může zdát. Dnešní trend je neúprosný, čím více věcí, oblečení, zážitků, tím lépe. Ideálně by mělo být vše nové, neokoukané a moderní. Opravdu ale všechny ty věci potřebujeme ke štěstí? Zkusme nejednat vždy impulzivně a každý nákup si trochu rozmyslet dopředu. Nejpalčivější je tato problematika asi u nákupů oblečení, to totiž házíme do pomyslného „košíku“ i několikrát měsíčně. Často podléháme slevovým akcím nebo prchavým módním trendům a už se nezamýšlíme nad tím, zda daný kousek opravdu vynosíme. Ruku na srdce, kolik kusů oblečení nám pouze leží ve skříni a čeká na svou příležitost zazářit? Navíc celá řada tzv. fast fashion kousků nepřežije ani jednu sezónu, ať už proto, že se vám mnohdy nekvalitní oblečení rozpadne pod rukama anebo proto, že zkrátka vyjde z módy. Nebylo by lepší dát přednost kvalitě před kvantitou? Zkuste si místo pěti levných triček koupit jedno dražší, ale z kvalitního udržitelného materiálu. Nejen, že vámi zvolený kus oblečení nebude mít tak zásadní dopad na životní prostředí, ale také jej nebudete muset tak často měnit za jiný. Zkuste svůj šatník sestavit z univerzálních a nadčasových kousků, ze kterých díky snadné kombinovatelnosti vytvoříte pokaždé jiný outfit.

https://textil-eco.cz/media/clanky/navrh-bez-nazvu-25.png

Nakupujme z druhé ruky

Nákupy v second handu či bazaru jsou dnes populárnější než kdy dříve. Není se co divit. Stále více lidí si uvědomuje neudržitelnost našeho současného spotřebního chování. Navíc je nakupování již použitých věcí tak jednoduché. Kromě klasických kamenných prodejen dnes můžeme najít perfektní kousky také online. Kromě virtuálních „sekáčů“, můžete nakupovat třeba přímo na sociálních sítích a vybranou věc si buďto nechat doručit nebo rovnou od prodávajícího vyzvednout. Společensky zodpovědné nakupování je nejen levnější, ale také má přímý vliv na naši uhlíkovou stopu. Pokud se vymaníme z věčného kolotoče vyhazování věcí nepotřebných a nákupů věcí nových, můžeme tak planetě značně ulehčit. Kola výroby se nebudou muset roztáčet tak rychle jako je tomu v současnosti. Kupříkladu textilní výroba je jedním z nejhorších znečišťovatelů na světě. Ročně vyprodukuje přibližně 1,2 miliardy tun emisí, což je více než letecká a námořní doprava dohromady (Zdroj: https://ellenmacarthurfoundation.org/). Toto šílené číslo můžeme zredukovat hlavně my, koncoví spotřebitelé. I kdyby pouze třetina našeho oblečení pocházela z druhé ruky, značně tím našemu ovzduší ulevíme. 

https://textil-eco.cz/media/clanky/clothes-hanging.jpg

Dávejme věcem druhou šanci

Když nám nějaká věc doslouží, nemusí hned „letět“ do popelnice. Můžete ji někomu věnovat „swapnout“ (vyměnit za něco jiného) nebo prodat. Díky celé řadě online „bazarů“ je to dnes velice snadné. V případě oblečení se nabízí hned několik možností, které nevyžadují mnoho úsilí. Jednou z nich jsou například kontejnery na textil, kterých je v každém městě hned několik. Můžete do nich vhodit čisté oblečení, ale i boty, někdy i hračky či knihy. Zabalte je do igelitové tašky či pytle a pošlete je na dobrodružnou cestu, na jejímž konci pravděpodobně čeká nový majitel. Věřte nám, pocit, který budete mít při představě, že vaše věci nekončí na skládce, ale můžou ještě udělat radost někomu dalšímu, je k nezaplacení.

https://textil-eco.cz/media/clanky/smoke-gdb4c8d9ef-1920-1.jpg

I když je snížení spotřeby a racionální nakupování pouze dílčí částí celé problematiky, je velmi důležité. Ve hře sice stále zůstávají velcí hráči v podobě přepravních, průmyslových, energetických, či dokonce textilních  společností, nicméně i malé změny na úrovni osobní zodpovědnosti mohou nastartovat změnu myšlení v celé společnosti. 


Zdroje: samosebou.cz; ellenmacarthurfoundation.org; nature.org,uhlikovastopa.cz; carbonfootprint.com

 

Líbil se vám článek?

Rádi byste se dozvěděli více nebo máte dobrý nápad?

Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!