Úklid – prakticky každodenní chléb každé domácnosti. Zkusili jste si někdy uvědomit, kolik úklidových prostředků za rok spotřebujete? Byla by to pěkná hromada. Mnohé čisticí prostředky však obsahují celou řadu chemických látek, které jsou sice možná účinné a hezky voní, ale pro naše životní prostředí představují z dlouhodobého hlediska katastrofu. Vyměňte je za šetrnější variantu, pomůžete nejen naší planetě, ale také své peněžence.
Nemusíte se vzdělávat ve složení výrobků ani investovat stovky korun do přípravků s nápisem ECO. Mnohdy postačí jen ubrat nebo čerpat z věcí, které už v domácnosti máme a jež by nás třeba ani nenapadly k úklidu použít. Dali jsme pro vás dohromady ty nejjednodušší a nejlevnější tipy a triky, které vám s ekologickým čištěním vašeho domova skvěle pomohou.
Používejte multifunkční přípravky všude, kde to jen jde
Nepotřebujete desítky různých čisticích prostředků, volte raději jeden ekologicky odbouratelný a zároveň multifunkční. Velmi efektivní čistič, který uspěje na většině povrchů, si můžete hravě připravit sami a z ingrediencí, které máte jistě všichni doma. Jak na to? Na výrobu domácího čističe vám bude stačit kvasný lihový ocet 8 %, slupky z citrusů (fungovat budou jakékoliv, ale nejvíce se nám osvědčil citrón a limetka), větší zavařovací sklenice a rozprašovač s pumpičkou. Slupky z citrusů natrhejte, naplňte jimi láhev a zalejte až po okraj octem. Nechte alespoň 14 dní odstát, klidně ale vydržte měsíc. Ocet získá krásně nahnědlou barvu a naopak ztratí svůj typický čpavý odér. Pro intenzivní účinnost můžete přidat panáka čistého alkoholu a pro příjemnější vůni pár kapek 100% přírodního éterického oleje. Domácí octový čistič má opravdu mnohostranné využití. Obstojí jak v kuchyni, tak i v koupelně. Vyčistíte s ním zašlý kuchyňský dřez, stejně tak jako matné baterie nebo sprchový kout či vanu. Pro běžné čištění domácnosti opravdu nepotřebujete silnou chemii, ocet jako desinfekce bohatě postačí.
Nevyhazujte staré zubní kartáčky
Než vyhodíte „rozcuchaný“ zubní kartáček do odpadkového koše, zkuste se chvíli zastavit a promyslet, zda by u vás doma nenašel ještě využití. Poradíme vám, kde všude se vám může hodit. Bude vaším věrným pomocníkem v těžce dostupných místech – například kolem kohoutků, v odtocích, hravě s ním vycídíte sprchové hlavice, podrážky bot nebo vnitřky dávkovačů mýdla či saponátů. Podobnou službu pro vás udělá také starý kartáček na ruce a nehty.
Vynechte jednorázové kuchyňské utěrky
Věděli jste, že většinu kuchyňských utěrek nelze recyklovat? Při jejich zpracování a bělení se navíc používá celá řada toxických chemikálií a baleny jsou zpravidla v plastových obalech. Jak se jim v kuchyni můžeme vyhnout? Vyměňte je za opakovatelně použitelné utěrky vyrobené z udržitelných materiálů – například z bambusu. Ty se dají mnohokrát vyprat a znovu využít k pěstění vaší domácnosti.
Pořiďte si jedlou sodu – hodně!
Opravdu není skvělá pouze do pečení nebo na pálení žáhy. Je to jedna z hlavních zbraní při ekologickém úklidu domácnosti. Soda má vynikající odmašťovací schopnosti, skvěle bělí a zbaví vás i nepříjemného pachu. Můžete ji použít například k rozjasnění záchodové mísy, místo prostředku na mytí nádobí, či písku k údržbě nejrůznějších povrchů. Dokáže vyčistit zanesené odpady, spolu s octem a horkou vodou je nepřekonatelná. Pokud vás trápí nepříjemný odér linoucí se z ledničky, odpadkového koše či například z pohovky (chovatelé zvířat jistě znají) i zde vám bude skvělým pomocníkem. Poradí si i při praní zatuchlého nebo silně znečistěného oblečení. Stačí přidat půl hrníčku do jednoho pracího cyklu a máte vyhráno. No zkrátka, kdybyste doma měli mít pouze jedinou věc určenou k úklidu, měla by to být právě jedlá soda.
Snažte se využít plastové lahve na maximum
Staré plastové, ale i skleněné láhve a sklenice můžete skvěle využít při nákupu v bezobalovém obchodě. Pokud jste tento typ nakupování ještě nezkusili, je ten správný čas s tím začít. Ulevíte tak značně naší planetě a navíc budete mít možnost konečně využít ty krásné skleněné dávkovače, které vám už nějaký ten pátek leží doma a vy se neustále odhodláváte k tomu je vytáhnout ze skříně. Pokud se letos chcete pustit do pěstování ovoce a zeleniny (což už máte v plánu jistě pár let), můžete staré PET lahve využít jako kontejnery na semínka nebo z nich vytvořit rovnou celý „skleník“!
Nevyhazujte staré noviny nebo letáky
Pamatujete si ještě, čím vaše babička čistila okna? Pokud ne, osvěžíme vám paměť – obyčejnými novinami. Dnes se nám to sice zdá úsměvné, ale byla to poměrně funkční metoda. Noviny totiž na rozdíl od hadříků nebo utěrek nepouštějí žádné chlupy, proto povrch vyleští jedna radost. Použít můžete i nejrůznější letáky, musí být však z novinového, nikoliv lesklého papíru. Ten by totiž mohl okna poškrábat nebo na nich zanechat barevné čmouhy.
Zdroje: Canva
Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!