Lokální móda aneb „support local“

  1. Domovská stránka
  2. Aktuality
  3. Lokální móda aneb „support local“

Současná pandemická situace nám mnohé vzala. Zároveň nás ale naučila vážit si do té doby zcela běžných věcí – rodinného oběda v oblíbené restauraci, kávy z kavárny do keramického hrníčku či společenského života obecně. Jistě jste zaznamenali trend, který se začal v době koronaviru šířit, a který má za cíl podpořit lokální podnikatele – „support local“. Lidé začali pomáhat svým oblíbeným restauracím v okolí, brali si jídlo, kávu nebo něco dobrého s sebou domů. Proč nerozšířit tuto iniciativu také na módu a její tvůrce? Pomůžete tak nejen jim, ale také svému šatníku.

TextilEco a.s.

23. 08. 2022

Poslední dobou zaznamenáváme postupný odklon od globalizace a zaměření se na kvalitní produkty a služby lokálních ekonomik. Nejinak tomu je také v módním průmyslu. Říkáte si, proč byste si měli kupovat oblečení od malých regionálních tvůrců? Důvodů je hned několik. Tady jsou!

Je kvalitní

Lokální móda jde velice často ruku v ruce s trendem „slow fashion“. O tom jste si mohli přečíst v jednom z našich předchozích článků. Bývá tedy často ušitá z prvotřídních certifikovaných materiálů a udržitelným způsobem. Malí lokální tvůrci zpravidla velmi dbají na kvalitu výsledného produktu. Ve hře je totiž jejich jméno. Zatímco u nadnárodní módní značky jen těžko dohledáte, kdo vám ušil vaše oblíbené tričko, u autorské módy za každým kouskem oblečení stojí konkrétní osoba, která je zároveň garantem kvality. Vysoký standard je znát nejen na materiálu, ale také na preciznosti střihů i zpracování. Lokální tvůrci si většinou potrpí také na skvělý zákaznický servis. Balíček s oblečením bývá vyladěn do posledního detailu a radost z nového módního kousku je tak dvojnásobná.

https://textil-eco.cz/media/clanky/blue-2564660-1920.jpg

Podpoříte konkrétního člověka a jeho rodinu

Za každou malou módní značkou stojí člověk se svým životním příběhem. Často jsou do procesu výroby nebo do chodu firmy zapojené celé rodiny. V lokálních firmách se také dbá na dobré pracovní podmínky a férové platy. Odpadne vám rovněž strach ze zneužívání dětské práce…i když možná, že nějaká ta dětská ručka pomáhala balit vaši zásilku nebo ji nesla na poštu. 

https://textil-eco.cz/media/clanky/close-up-people-holding-hands.jpg

Snížíte svoji ekologickou stopu

Ruku na srdce, pídíte se po tom, odkud k vám putuje oblečení vaší oblíbené módní značky? Pokud ne, stejně tak trochu tušíte, že to nebude krátká cesta. Nejen nadnárodní módní řetězce, ale také celá řada známých českých značek šije v Asii. Podle průzkumu dokonce celá polovina českých outdoorových firem šije právě v asijských zemích. Pokud tedy nakoupíte od lokálního tvůrce, oblečení k vám nemusí putovat tisíce kilometrů neekologickou lodní přepravou. Když se vám podaří najít malou módní značku přímo z vašeho města, postačí vám k vyzvednutí balíčku kolo nebo městská hromadná doprava – tím snížíte svoji uhlíkovou stopu na minimum.

Budete mít originální kousek

Podporou lokálního tvůrce vystoupíte z kola uniformního módního průmyslu. Zatímco běžné oděvní řetězce chrlí miliony kusů oblečení po celém světě, malé místní značky se zaměřují spíše na kvalitu než na kvantitu. Může se tedy stát, že právě vaší nové mikiny bylo vyrobeno jenom pár kousků. Pravděpodobnost, že narazíte na někoho s totožným outfitem, tedy rapidně klesá. Navíc s lokálním autorem se dá většinou domluvit na ušití oděvu přímo na míru, takže budete originální každým coulem.

https://textil-eco.cz/media/side-view-smiley-man-looking-clothes.jpg

Pomůžete tak vlastně sami sobě

Pokud budete nakupovat oblečení od malých značek z místa, kde žijete, podpoříte tak nejen tyto drobné podnikatele, ale také vaše město a potažmo i sami sebe. Čím více finančních prostředků získají místní firmy, tím více zpětně investují do místa, kde působí. Díky tomu bude moci region vzkvétat a vám se v něm bude dobře žít. To už stojí za zvážení, co myslíte?

  Zdroje: Pixabay 


 

Líbil se vám článek?

Rádi byste se dozvěděli více nebo máte dobrý nápad?

Zaujalo Vás některé z témat, máte pro nás dobrý tip, kde můžeme konkrétně pomoci nebo do jakého projektu se zapojit? Napište nám!